CBSE Affiliation No. 1030239
Let Every Bud Bloom
Results of External Examination

National Talent Search Exam(2016-2017)

Shishyans clear Stage 1 of NTSE Exam

Heartiest Congratulations to the following Shishyans who have cleared NTSE Stage-I for the session 2016-17.

1) Bhavya Sikarwar
2) Abhimanyu Sethia
3) Vinamra Chhabra
4) Aryan Gupta

We wish them all the very best for the next stage of this very prestigious national level examination.

 


International Math Olympiad (2016-2017)
 

Class Name of the Candidate Award Won
6 Prakrat Agrawal Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Garv Agarwal Participation Certificate
6 Rishit Kataria School Silver Medal + Participation Certificate
6 Aarjav Choklia Participation Certificate
6 Archit Khandelwal Participation Certificate
6 Priyam Mitra Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Shriya Sinha Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Garima Agrawal Participation Certificate
6 Nihar Shah Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Yashvi Mundra Participation Certificate
6 Koshika Jhavar Participation Certificate
6 Stuti Yadav School Bronze Medal + Participation Certificate
6 Kunsh Krishna Nyati  School Gold Medal + Participation Certificate
     
 7 Pratyush Shrivastava School Bronze Medal + Participation Certificate
7 Sanjana Goyal  School Gold Medal + Participation Certificate
7 Ananya Saggi  School Silver Medal + Participation Certificate
7 Ishaan Yadav Medal of Excellence + Certificate of Excellence
7 Harshita Khandelwal Medal of Excellence + Certificate of Excellence
     
8 Amey Choudhary  Medal of Excellence + Certificate of Excellence
8 Gargi Maheshwari School Bronze Medal + Participation Certificate
8 Vedant Neema Medal of Excellence + Certificate of Excellence
8 Adit Khandelwal  School Gold Medal + Participation Certificate
8 Prakhar S Chouhan School Silver Medal + Participation Certificate
     
9 Mithil Shah School Silver Medal + Participation Certificate
9 Shubh Karkawat Medal of Excellence + Certificate of Excellence
9 Debanshi Bansal School Bronze Medal + Participation Certificate
9 Riddhi Singhania Participation Certificate
9 Akarsh Jain School Gold Medal + Participation Certificate
     
10 Akshat Vora School Bronze Medal + Participation Certificate
10 Kartik Devpura School Gold Medal + Participation Certificate
10 Aditya Prakash  School Silver Medal + Participation Certificate
     
 11 Nikunj Jain  School Silver Medal + Participation Certificate
11 Valaya Ramchandani  School Bronze Medal + Participation Certificate
11 Shivang Khandelwal School Gold Medal + Participation Certificate
11 Manas Garg Medal of Excellence + Certificate of Excellence
11 Neel Gadikar Medal of Excellence + Certificate of Excellence
     
 12 Anany Sharma Medal of Excellence + Certificate of Excellence
 12 Nirav Bhandari School Gold Medal + Participation Certificate
 12 Harsh Bansal  School Silver Medal + Participation Certificate
 12 Alakh Dixit School Bronze Medal + Participation Certificate

 


The GREEN Olympiad (2016-2017)

Results

Roll No. Name of Student Class Marks
380812052 Zubin Turakhia 8 90
380812048 Atharv Taparia 8 88
380812056 Ayush Baweja 8 86
380812046 Amey Choudhary 8 84
380812047 Aniruddha Singh Solanki 8 84
380812022 Arnav Dwivedi 6 84
380812017 Nihar Shah 6 84
380812013 Shriya Sinha 6 84
380812054 Amber Raghuwanshi 8 82
380812020 Aryan Singh Tomar 6 82
380812021 Koshika Jhavar 6 82
380812031 Anjali Dhakad 7 80
380812009 Archit Khandelwal 6 80
380812040 Ishaan Yadav 7 80


National Science Olympiad (2016-2017)
 

Class Name of the Candidate Award Won
6 Aayush Pursnani School Silver Medal + Participation Certificate
6 Garv Agrawal School Bronze Medal + Participation Certificate
6 Tejaswa Singh Mehra Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Nihar Shah Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Aryan Singh Tomar Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Hrishubh Zatakia Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Koshika Jhavar Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Arnav Dwivedi Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Divya Verma School Gold Medal + Participation Certificate
6 Stuti Yadav Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Kunsh Krishna Nyati Medal of Excellence + Certificate of Excellence
     
 7 Anjali Dhakad  School Silver Medal + Participation Certificate
7 Pratyush Shrivastava Medal of Excellence + Certificate of Excellence
7 Mahika Khandelwal  School Gold Medal + Participation Certificate
7 Sanjana Goyal Medal of Excellence + Certificate of Excellence
7 Ananya Saggi Medal of Excellence + Certificate of Excellence
 7 Harshita Parkhi  Medal of Excellence + Certificate of Excellence
 7 Ishaan Yadav  Medal of Excellence + Certificate of Excellence
 7 Shruti Laddha School Bronze Medal + Participation Certificate
 7 Harshita Khandelwal  Medal of Excellence + Certificate of Excellence
     
8 Amey Choudhary  Medal of Excellence + Certificate of Excellence
8 Ananya Jain School Bronze Medal + Participation Certificate
8 Atharv Taparia  School Silver Medal + Participation Certificate
8 Reetika Gupta  School Gold Medal + Participation Certificate
8 Vedant Neema Medal of Excellence + Certificate of Excellence
     
9 Nikunj Gupta School Silver Medal + Participation Certificate
9 Mithil Shah Medal of Excellence + Certificate of Excellence
9 Shubh Karkawat Medal of Excellence + Certificate of Excellence
9 Akarsh Jain Medal of Excellence + Certificate of Excellence
9 Pranav Karande School Gold Medal + Participation Certificate
9 Vedika Chawla School Bronze Medal + Participation Certificate
     
10 Akshat Vora School Gold Medal + Participation Certificate
10 Seshal Jain  School Silver Medal + Participation Certificate
10 Ishaan Nyati  School Bronze Medal + Participation Certificate
     
11 Shivang Khandelwal  School Bronze Medal + Participation Certificate
11 Manas Garg School Silver Medal + Participation Certificate
11 Tanishq Jaswani  School Gold Medal + Participation Certificate
     
 12 Anany Sharma Medal of Excellence + Certificate of Excellence
 12 Animesh Jain School Bronze Medal + Participation Certificate
 12 Ayush Nalwaya  School Silver Medal + Participation Certificate
 12 Shivansh Tiwari Medal of Excellence + Certificate of Excellence
 12 Alakh Dixit  School Gold Medal + Participation Certificate
 12 Nirav Bhandari Medal of Excellence + Certificate of Excellence

 


Commerce Olympiad Result – (2016-2017)

Shishyans excel in Commerce Olympiad.

Shishyans performed extremely well in the Commerce Olympiad 2017.  Eight of the top twenty positions were bagged by Shishyans.

  • Sudhanshu Jain – Secured 1st Position and received a Cash Prize of Rs. 21000/-
  • Priyanka Rajput – Secured 2nd Position
  • Naman Biyani – Secured 4th Position

Other students who were in top 10 are:

  • Manthan Ostwal
  • Parth Dhakad
  • Mihir Javeri
  • Nandini Zalani
  • Vinayak Bansal

 Congratulations to all the winners.


National Cyber Olympiad (2016-2017)

 

Class Name of the Candidate Award Won
6 Prakrat Agrawal Silver Medal + Participation Certificate
6 Priyam Mitra Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Sameer Sinha Gold Medal + Participation Certificate
6 Nihar Shah Bronze Medal + Participation Certificate
     
7 Aagam Bandi Silver Medal + Participation Certificate
7 Anjali Dhakad Bronze Medal + Participation Certificate
7 Pratyush Shrivastava Medal of Excellence + Certificate of Excellence
7 Ishaan Yadav Gold Medal + Participation Certificate
     
8 Amey Choudhary Medal of Excellence + Certificate of Excellence
8 Ananya Jain Bronze Medal + Participation Certificate
8 Atharv Taparia Medal of Excellence + Certificate of Excellence
8 Amber Raghuwanshi Silver Medal + Participation Certificate
8 Ayush Baweja Gold Medal + Participation Certificate
     
9 Bhavit Gupta Gold Medal + Participation Certificate
9 Shubh Harkawat Bronze Medal + Participation Certificate
9 Pranav Karande  Silver Medal + Participation Certificate
     
10 Kalash Talati Silver Medal + Participation Certificate
10 Jayvardhan Rathi Bronze Medal + Participation Certificate
10 Ujjwal Jain Medal of Excellence + Certificate of Excellence
10 Aditya Prakash  Gold Medal + Participation Certificate
     
11 Ribhu Das Purkayastha Medal of Excellence + Certificate of Excellence
11 Juhee Goyal Gold Medal + Participation Certificate
11 Nitya Vyas Bronze Medal + Participation Certificate
11 Rahul Holani Medal of Excellence + Certificate of Excellence
11 Srishti Patil Silver Medal + Participation Certificate

 


Australian National Chemistry Quiz (2016-2017)

Award of Excellence for Outstanding Performance

Heartiest Congratulations to the following students for their excellent performance in the Australian Chemistry Quiz.

Class Name of Student Award School Percentile Country Percentile
VII Harshit Khandelwal High Distinction 100 98
VIII Amey Choudhary HD Excellence 100 99
VIII Shrey Modi HD Excellence 100 99
VIII Atharv Taparia HD Excellence 100 99
X Ishaan Nyati High Distinction 100 98
X Aditya Prakash High Distinction 100 98
X Oorja Rungta High Distinction 100 98
XI Srishti Patil HD Excellence 100 100
XII Anany Sharma High Distinction 100 99


ASSET TALENT SCHOLARS

The school is proud to announce that the following 8 students have been awarded the title of ASSET TALENT SCHOLARS for their exemplary performance in the Asset Talent Search 2016.

Only 09 students from Madhya Pradesh have been given this title out of which 08 students are from The Shishukunj International School. Heartiest Congratulations to all the students . The school is extremely proud of your achievement.

 

 Sr. No. Name Class
 1  Arnav Dwivedi VI - D
 2  Mahika Khandelwal  VII - C
 3  Pratyush Shrivastava  VII - A
 4  Amey Choudhary  VIII - A
 5  Ayush Baweja  VIII - D
 6  Shrey Modi  VIII - F
 7  Pranavi Agrawal  IX - C
 8  Shubh Harkawat  IX - C


Anany Sharma of Class XII D secures 41st Rank in the second level of KVPY 2016

 

Heartiest Congratulations to Anany Sharma of Class XII D for securing the All India Rank 41 in the second level KVPY examination 2016.

Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana (KVPY) is a scholarship program funded by the Department of Science and Technology of the Government of India that aims at encouraging students to take up research careers in the areas of basic sciences, engineering and medicine.The Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana (KVPY) is an on-going National Program of Fellowships in Basic Sciences, initiated and funded by the Department of Science and Technology, Government of India, to attract exceptionally talented and highly motivated students for pursuing basic science courses and research career in science.?

Well done Anany, we are proud of you !

 


Junior Wing - International English Olympiad

 

S.NO. NAME OF THE STUDENTS CLASS STATE RANK INTERNATIONAL RANK
1 Charvi Wadhwani I 1 1
2 Divyank Bhattad I 1 1
3 Gurvansh Chhabra I 1 1
4 Manya Agrawal I 1 1
5 Nivi Kathed I 1 1
6 Yuvraj Nikum I 1 1
7 Advita Tiwari I 2 2
8 Anahita Kataria I 2 2
9 Anay Arora I 2 2
10 Atharv Rawat I 2 2
11 Dishi Mehta I 2 2
12 Diya Bagree I 2 2
13 Kunal Jham I 2 2
14 Nilay Porwal I 2 2
15 Pulkit Gandhi I 2 2
16 Reet Goyal I 2 2
17 Rhea Manoj I 2 2
18 Ridima Jaju I 2 2
19 Rishit Jain I 2 2
20 Rohan Tomar I 2 2
21 Shivee Salwan I 2 2
22 Saumya Mangal I 2 2
23 Siya Muchhal I 2 2
24 Mansi Singhal I 3 3
25 Nishka Mamtani I 3 3
26 Abir Chhabra I 4 4
27 Disha Trivedi I 4 4
28 Vihaan Tiwari I 4 4
29 Akshita Jain I 5 5
30 Amogh Rungta I 6 6
31 Avishi Maheshwari I 6 6
32 Bhuvi Uikey I 6 6
33 Darsh Mittal I 6 6
34 Nipun Jain I 6 6
35 Nipun Vijayvargiya I 6 6
36 Siddhant Pillai I 6 6
37 Taha Chandurwala I 6 6
38 Arshita Mangal I 7 7
39 Shivay Gupta I 7 7
40 Yashvi Pasari I 7 7
41 Aarya Sharma I 8 8
42 Fizza Arif I 8 8
43 Goransh Thakur I 8 8
44 Pahal Agrawal I 8 8
45 Parth Taparia I 8 8
46 Rohan Bagani I 8 8
47 Kashvi Agrawal I 9 9
48 Ananya Halen I 11 11
49 Asmi Jain I 11 11
50 Dev Hemnani I 11 11
51 Hemang Kasat I 11 11
52 Tanishq Kothari I 13 13
53 Advik Maheshwari I 14 14
54 Ansh Agrawal I 14 14
55 Anvika Dash I 14 14
56 Latika Maheshwari I 14 14
57 Reet Bagani I 16 16
58 Tamanna Mishra I 16 16
59 Amayra Dua I 17 17
60 Ddaksh Sharma I 17 17
61 Kavya Jain I 17 17
62 Radhika Tibrewal I 17 17
63 Rudraraj Suri I 17 17
64 Saanvi Kothari I 17 17
65 Shlok Kasat I 17 17
66 Paridhi Sharma I 20 20
67 Anvita Yadav I 21 21
68 Ayaan Jain I 21 21
69 Lakshita Arora I 21 21
70 Aryav Shah I 22 22
71 Charu Ladha I 22 22
72 Naisha Jain I 22 22
73 Shaurya Jain I 22 22
74 Sia Tuteja I 23 23
75 Anika Jhiriwal I 24 24
76 Gaayatri Makhija I 24 24
77 Krishank Singh I 24 24
78 Shaurya Kapoor I 24 24
79 Kanishka Singhal I 25 26
80 Anaaya Jain I 24 28
81 Shubh Kothari I 27 27
         
S.NO. NAME OF THE STUDENTS CLASS STATE RANK INTERNATIONAL RANK
1 Atishay Doshi II 1 1
2 Grisha Maheshwari II 1 1
3 Anshul Mangal II 2 2
4 Naisha Agrawal II 2 2
5 Parth Badlani II 4 4
6 Rudraksh Kapooriya II 4 4
7 Anuvi Gupta II 6 7
8 Dhanish Jain II 7 8
9 Shriem Agrawal II 8 9
10 Aashna Joshi II 9 10
11 Shushrut Kelkar II 9 10
12 Aadya Bose Jamindar II 10 11
13 Kavya Pandey II 10 11
14 Karmanya Agrawal II 10 11
15 Mradul Mittal II 10 11
16 Sheryl Choksi II 10 11
17 Tanish Jain II 12 16
18 Tanishq Gupta II 13 17
19 Aadhya Jain II 15 19
20 Shreyanshi Patel II 15 19
21 Aarna Sharma II 16 20
22 Saksham Jain II 17 21
23 Arnav Naval II 18 22
24 Vihaan Bhandari II 18 22
25 Bhavya Pathak II 19 23
26 Shubh Chadha II 19 23
27 Aahaan Kumar II 20 24
28 Akarsha Garg II 20 24
29 Mridul Jain II 20 24
30 Shivani Ajmera II 20 24
31 Rudransh Tripathi II 20 24
         
S.NO. NAME OF THE STUDENTS CLASS STATE RANK INTERNATIONAL RANK
1 Atharva Airen III 1 1
2 Naudita Gupta III 1 1
3 Atiksh Sharma III 2 2
4 Krishna Shah III 2 2
5 Shubh Bhagat III 3 3
6 Ojasvi Sethia III 4 4
7 Paridhi Arora III 4 4
8 Paridhi Choudhari III 4 4
9 Pradhyot Upadhyay III 4 4
10 Nandini Rathi III 6 6
11 Aaradhya Parey III 8 8
12 Diksha Pariyani III 8 8
13 Prateeti Talwar III 8 8
14 Rajaryan Agarwal III 8 8
15 Vidhi Totla III 8 8
16 Advait Agrawal III 9 9
17 Unnat Jain III 11 11
18 Jainam Kamani III 13 13
19 Sameep Mody III 13 13
20 Chinmay Chopra III 14 14
21 Harsh Pungliya III 15 16
22 Kanishk Daga III 15 16
23 Sayuja Soni III 15 16
24 Asmi Choudhary III 16 17
25 Amey Bindal III 18 19
26 Shivi Sethi III 20 21
27 Bhavya Kataria III 21 22
28 Arya Sharma III 23 24
29 Khayal Garg III 23 24
30 Yashwi Rawat III 23 24
         
S.NO. NAME OF THE STUDENTS CLASS STATE RANK INTERNATIONAL RANK
1 Bheeni Jajodia IV 1 2
2 Aarna Jain IV 3 4
3 Kopal Airen IV 3 4
4 Nishika Panjwani IV 6 8
5 Aaheli Roy IV 8 13
6 Agya Sanghi IV 10 15
7 Rohan Singhal IV 12 17
8 Aakarsh Sinha IV 14 22
9 Anushka Sinha IV 19 28
10 Tejas Khare IV 20 31
11 Vaidehi Vyas IV 25 46
         
S.NO. NAME OF THE STUDENTS CLASS STATE RANK INTERNATIONAL RANK
1 Aryan Singh Tomar V 2 8
2 Ayushman Agarwal Hingorani V 3 15
3 Ishika Nawal V 5 19
4 Devina V 11 50
5 Aayush Pursnani V 18 88
6 Divya Verma V 19 89
7 Yahsvi Mundra V 21 19
8 Shriya Sinha V 24 99
9 Stuti Yadav V 25 100

 


Junior Wing - International Math Olympiad

 

Serial No. Name of the Students Class State Rank International Rank
1  Samaksh Rajoria I 4 4
2  Shrika Khandelwal I 5 5
3  Ridima Jaju I 6 6
4  Manya Agrawal I 8 8
 5  Pulkit Gandhi I 8 8
6  Saanvi Kothari I 8 8
7  Advik Maheshwary I 10 11
8  Nipun Vijayvargiya I 11 12
9  Raghav Raj Suri I 12 13
10  Divyank Bhattad I 14 16
11  Ayaan Jain I 14 16
12  Diya Bagree I 14 16
13  Vihan Tiwari I 14 16
14  Amogh Rungta I 15 17
15  Sia Tuteja I 17 19
16  Dishi Trivedi I 18 22
17  Anahita Kataria I 18 22
18  Nishika Mamtani I 18 22
19  Kushagra Saklecha I 22 26
20  Avishi Maheshwari I 25 30
21  Bhuvi Uikey I 25 30
         
1  Mridul Jain II 5 22
2  Tanvi Lohia II 5 22
3  Parv Dawar II 6 23
4  Atishay Doshi II 9  32
 5  Rudraansh Tripathi II 11  41
6  Kenisha Vaidya II 11  41
7  Kavyaa Turakhia II 13  44
8  Aadyaa Bose Zamindar II 13  44
9  Dhannish Jain II 17  57
10  Shreim Agrawal II 21  67
11  Sia Rawat II 21  67
12  Ananya Khandelwal II 22  68
13  Sujay Jain II  24  71
14  Divya Lunawat II  25  74
         
1  Atharva Airen III 1 1
2  Bhavya Kataria III 1 1
3  Dhruv Billore III  3 4
4  Manaswee Apl III  3 4
5  Yashivi Rawat III 3 4
6  Pradhyot Upadhyay III 5 7
7  Lakshay Agrawal III 5 7
8  Naudita Gupta III 6 9
9  Shivi Sethi III 9 20
10  Moksh Kataria III 10 22
11  Shivansh Agrawal III 16 33
12  Atiksh Agrawal III 18 38
13  Maulik Agrawal III 20 41
14  Paridhi Chaudhari III 23 51
         
1  Anya Agrawal IV 2 2
2  Aarna Jain IV 3 3
3  Agya Sanghi IV 4 5
4  Rudra Khandelwal IV 5 7
5  Vanshika Jha IV  8 13
6  Dhruv Nyati IV 8 13
7  Krish Shah IV 12 17
8  Tejas Khare IV 12 17
9  Viral Chhaperwal IV 15 26
10  Bhavi Thakkar IV 19 31
11  Vaidhi Vyas IV 22 35
         
1  Nihar Shah V 2 6
2  Priyam Mitra V  5 17
3  Kunsh Krishan Nyati V  6 48
4  Stuti Yadav V 11 95
5  Koshika Jhawar V 13 143
6  Ishika Nawal V 14  
7  Shriya Sinha V 18  
8  Yug Kataria V 19  
9  Aayush Pursnani V 20  
10  Rishit Kataria V 21  
11  Tarini Pathak V 24  

 


Junior Wing - National Science Olympiad

 

Serial No. Name of the Students Class State Rank International Rank
1  Aarohi Agar I 4 6
2  Hemang Kasat I 4 6
3  Gurvansh Chhabra I 18 100
4  Aasha Goyal I 19  
 5  Charu Ladha I 19  
6  Taha Chandurwala I 19  
7  Kunal Jham I 22  
8  Shashank Yadav I 25  
9  Avishi Maheshwari I 25  
10  Shlok Gureja I 25  
         
1  Rudraansh Tripathi II 8 28
2  Mridul Jain II 9 36
3  Mudit Bhargava II 12 59
4  Kashika Arora II 12  
 5  Parth Badlani II 17  
6  Dishit Bandi II 17  
7  Mithran Ladhania II 20  
8  Aashna Joshi II 21  
9  Harshir Shah II 21  
10  Parv Dawar II 22  
11  Aadhy Jain II 25  
         
1  Shreya Vyas III 6 63
2  Prachi Choudhari III 7 65
         
1  Agya Sanghi IV 5 56
2  Rudra Khandelwal IV 21 110
3  Anya Agrawal IV 22  
4  Nishika Panjwani IV 25  
         
1  Koshika Jhawar V 5 83

 


Junior Wing - National Cyber Olympiad

 

Serial No. Name of the Students Class State Rank International Rank
1  Parv Dawar II 8 716
2  Kavya Turakhia II 9  
3  Drishti Bandi II 10  
4  Aarna Sharma II 11  
 5  Mithran Ladhania II 12  
6  Aradhya Abhyankar II 13  
7  Akarsha Garg II 15  
8  Kenisha Vaidhya II 17  
9  Priyansh Gulati II 23  
10  Parth Badlani II 25  
         
1  Pradhyot Upadhyay III 2 9
2  Prachi Choudhari III 3 17
3  Ansh Agarwal III 4 20
4  Atiksh Sharma III 10 40
5  Lakshya Agarwal III 13  
6  Dhruv Billore III 16  
7  Bhavya Kataria III 18  
8  Naudita Gupta III 21  
         
1  Krish Shah IV 18 87
2  Tejas Khare IV 18  
3  Aarna Jain IV 22  
4  Dhruv Nyati IV 24  
5  Sidhhant Pandey IV 24  
         
1  Priyam Mitra V 3 71
2  Anushree Neema V 13  

 


Junior Wing - Merit Students of NSTSE 2015-2016

 

Class Name of the Candidate National Rank Achievement
2  Parv Dawar 38 National Achiever
2  Rudraansh Tripathi 234 He is the City Topper of his class in Indore
2  Aadya Bose Zamindar 191 She got Rank 3 in State
2  Harshit Shah 191 He got Rank 3 in State
   .    
3  Naudita Gupta 50 National Achiever
3  Paridhi Chaudhari 105 She got Rank 1 in State
3  Atiksh Sharma 50 National Achiever
    .    
4  Aarna Jain 119 She got Rank 1 in State
4  Bheeni Jajodia  203 She is the City Topper of her class in Indore
4  Vanshika Jha 203 She is the City Topper of her class in Indore
4  Tejas Khare 183 He got Rank 3 in State
    .    
5  Kunsh Krishna Nyati 412 Class Third Ranker
5  Priyam Mitra 368 Class Second Ranker
5  Shriya Sinha 362 Class Topper

 


6th SOF INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD (2015-2016)

 

S.No. Roll No. Name of the Student Total Marks School Rank State Rank International Rank Awards - Won (International / State / School Award)
1 MP0452-06-007 HAILEY OZA DEY 55 3 6 54 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
2 MP0452-06-015 MANYA KATARIA 48 9 80 462 School Bronze Medal + Participation Certificate
3 MP0452-06-018 NIRALI MAHAJAN 50 8 46 264 School Silver Medal + Participation Certificate
4 MP0452-06-020 PRATYUSH SHRIVASTAVA 53 4 15 102 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence +Merit Certificate
5 MP0452-06-021 RISHITA NEEMA 50 7 39 251 School Gold Medal + Participation Certificate
6 MP0452-06-056 KALASH SINGH PARMAR 53 6 18 111 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence +Merit Certificate
7 MP0452-06-068 ANANYA SAGGI 57 1 2 13 Rs 5,000 + Zonal Gold Medal + Merit Certificate + Participation Certificate
8 MP0452-06-069 ARNAV JAIN 53 5 17 110 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
9 MP0452-06-076 MANVI AGRAWAL 55 2 5 47 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
10 MP0452-07-001 AALIYA CHANDURWALA 54 6 21 76 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
11 MP0452-07-004 AMEY CHOUDHARY 55 4 12 41 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
12 MP0452-07-005 ANANYA JAIN 55 5 18 55 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
13 MP0452-07-027 SHUBHI MITTAL 53 7 27 101 School Gold Medal + Participation Certificate
14 MP0452-07-030 VIDHI DEV 56 3 9 31 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
15 MP0452-07-051 NANDINI BOHRA 53 8 29 106 School Silver Medal + Participation Certificate
16 MP0452-07-055 SADAY NAHAR 53 9 36 120 School Bronze Medal + Participation Certificate
17 MP0452-07-062 AMBER RAGHUWANSHI 57 2 6 15 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
18 MP0452-07-081 AYUSH BAWEJA 60 1 1 1 Rs 8,333+ International Gold Medal + Merit Certificate + Participation Certificate
19 MP0452-08-006 DEBANSHI BANSAL 49 6 36 333 School Gold Medal + Participation Certificate
20 MP0452-08-022 HRIDHIMA TYAGI 53 2 7 112 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
21 MP0452-08-033 NIKUNJ GUPTA 55 1 2 44 Rs 2,500 + Zonal Silver Medal + Merit Certificate + Participation Certificate
22 MP0452-08-034 NINAD SHAH 45 8 76 730 School Bronze Medal + Participation Certificate
23 MP0452-08-040 VEDIKA CHAWLA 47 7 52 518 School Silver Medal + Participation Certificate
24 MP0452-08-055 SHREYASH PATHAK 52 3 10 131 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
25 MP0452-08-074 PRANAVI AGARWAL 52 4 12 158 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
26 MP0452-08-087 SIMRAN JULKA 51 5 15 176 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
27 MP0452-09-012 SELVI KATARIA 51 12 47 219 School Bronze Medal + Participation Certificate
28 MP0452-09-017 AVITEJ IYER 54 7 19 85 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
29 MP0452-09-018 BHAVYA SIKARWAR 53 11 27 120 School Silver Medal + Participation Certificate
30 MP0452-09-020 GARVIT ZALANI 54 6 18 82 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
31 MP0452-09-025 OORJA RUNGTA 56 4 9 35 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
32 MP0452-09-029 ABHIMANYU SETHIA 55 5 15 58 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence +
33 MP0452-09-034 JIVYAA VAIDYA 58 3 4 10 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
34 MP0452-09-035 KARTIK DEVPURA 59 1 1 4 Rs 5,000 + Zonal Gold Medal + Merit Certificate + Participation Certificate
35 MP0452-09-039 OMISHA PUROHIT 53 8 23 114 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
36 MP0452-09-040 PRITIKA SACHDEVA 58 2 3 9 Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Bronze Medal + Merit Certificate + Participation Certificate
37 MP0452-09-061 BHAKTI BADLANI 51 12 47 219 School Bronze Medal + Participation Certificate
38 MP0452-09-065 FATEMA MALIK 53 10 26 117 School Gold Medal + Participation Certificate
39 MP0452-09-113 GAURI RATANPARKHE 53 9 25 116 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
40 MP0452-10-012 KHUSHI SHETH 53 6 27 130 School Gold Medal + Participation Certificate
41 MP0452-10-013 KHYATI VYAS 56 2 8 38 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
42 MP0452-10-019 PRABHAVI PIPALIA 55 3 13 63 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
43 MP0452-10-024 ANUSHKA MIMANI 55 4 15 68 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
44 MP0452-10-030 JUHEE GOYAL 53 7 31 142 School Silver Medal + Participation Certificate
45 MP0452-10-033 NEER JAIN 56 1 7 33 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
46 MP0452-10-076 ARYAA DUBEY 52 8 36 172 School Bronze Medal + Participation Certificate
47 MP0452-10-084 PRATEEKSHA JANA 54 5 21 95 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
48 MP0452-11-021 YASH NAHTA 42 3 82 819 School Silver Medal + Participation Certificate
49 MP0452-11-022 YASHVI AGRAWAL 41 4 100 947 School Bronze Medal + Participation Certificate
50 MP0452-11-035 SAMRIDDHI AGRAWAL 49 1 17 249 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
51 MP0452-12-001 KANIKA DIXIT 54 1 4 42 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
52 MP0452-12-002 KANISHKA TRIPATHI 40 12 61 736 Participation Certificate
53 MP0452-12-003 ACHINT SINGH 51 2 9 114 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
54 MP0452-12-009 AASTHA MITTAL 47 5 26 300 School Gold Medal + Participation Certificate
55 MP0452-12-012 CHIRAG DARYANI 39 13 70 801 Participation Certificate
56 MP0452-12-013 DAKSH JAIN 46 7 28 320 School Bronze Medal + Participation Certificate
57 MP0452-12-016 NAMAN DUBEY 46 6 27 313 School Silver Medal + Participation Certificate
58 MP0452-12-018 TANVI DEVPURA 48 4 20 243 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate
59 MP0452-12-019 ADITYA AGARWAL 51 3 10 118 Gifts Worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate

 


9th International Mathematics Olympiad (2015-2016)

 

Class Name of the Candidate Award Won
6 Pratyush Shrivastava School Gold Medal + Participation Certificate
6 Ishaan Yadav Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Arnav Jain Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence
6 Kunal Bansal School Silver Medal + Participation Certificate
6 Sannidhya Mundra School Bronze Medal + Participation Certificate
6  Harshit Khandelwal Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence
     
7 Amey Choudhary Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence
7 Atharv Taparia Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence
7 Gargi Maheshwari School Gold Medal + Participation Certificate
7 Vedant Neema Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence
7 Aadvik Kumar School Bronze Medal + Participation Certificate
7 Sushmit Gupta School Silver Medal + Participation Certificate
     
8 Debanshi Bansal Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence
8 Hridhima Tyagi School Bronze Medal + Participation Certificate
8 Mithil Shah School Gold Medal + Participation Certificate
8 Shubh Harkawat Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence
8 Shubh Maheshwari School Silver Medal + Participation Certificate
     
9 Kalash Talati School Silver Medal + Participation Certificate
9 Kartik Devpura School Gold Medal + Participation Certificate
9 Seshal Jain School Bronze Medal + Participation Certificate
9 Aditya Prakash Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence
     
10  Akshara Agrawal School Bronze Medal + Participation Certificate
10 Harshita Boonlia School Silver Medal + Participation Certificate
10  Vyom Saraf School Gold Medal + Participation Certificate
     
11 Anany Sharma Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence
11 Manan Chhabra School Silver Medal + Participation Certificate
11 Alakh Dixit School Gold Medal + Participation Certificate
11 Harsh Bansal School Bronze Medal + Participation Certificate
     
12  Naman Dubey School Bronze Medal + Participation Certificate
12  Harsh Kataria School Silver Medal + Participation Certificate
12 Shivank Khard Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence
12 Suyash Agrawal School Gold Medal + Participation Certificate

 


NSTSE (2015 - 2016) - 1st Level Results

We are happy to announce that the following students have cleared the 1st Level of NSTSE (2015-2016).

Class Name of the Candidate Status
6 Pratyush Shrivastava Selected for 2nd level of NSTSE
6 Ishaan Yadav Selected for 2nd level of NSTSE
6 Ananya Saggi Selected for 2nd level of NSTSE
6 Shruti Laddha Selected for 2nd level of NSTSE
6 Harshit Khandelwal Selected for 2nd level of NSTSE
6 Darsh Kansal Selected for 2nd level of NSTSE
     
7 Amey Choudhary Selected for 2nd level of NSTSE
7 Atharv Taparia Selected for 2nd level of NSTSE
7 Reetika Gupta Selected for 2nd level of NSTSE
7 Mihika Panjwani Selected for 2nd level of NSTSE
 7 Aadvik Kumar Selected for 2nd level of NSTSE
 7 Ayush Baweja Selected for 2nd level of NSTSE
 7 Shrey Modi Selected for 2nd level of NSTSE
     
8 Hridhima Tyagi Selected for 2nd level of NSTSE
8 Nikunj Gupta 3rd Ranker of Class in School
8 Shubh Harkawat  Selected for 2nd level of NSTSE
     
9 Bhavya Sikarwar Selected for 2nd level of NSTSE
9 Divye Karnawat 3rd Ranker of Class in School
9 Ishaan Nyati Selected for 2nd level of NSTSE
     
10 Harshita Boonlia Selected for 2nd level of NSTSE
10 Juhee Goyal 3rd Ranker of Class in School
10 Vyom Saraf 2nd Ranker of Class in School
     
11 Aditya Jain Selected for 2nd level of NSTSE
11 Advait Pradhan  Selected for 2nd level of NSTSE
11 Anany Sharma Selected for 2nd level of NSTSE
11 Animesh Jain Selected for 2nd level of NSTSE
11 Ayush Nalwaya Selected for 2nd level of NSTSE
11 Chirag Goswami Selected for 2nd level of NSTSE
11 Ishaan Manudhane Selected for 2nd level of NSTSE
11 Shivansh Tiwari Selected for 2nd level of NSTSE
11 Akshat Khandelwal Selected for 2nd level of NSTSE
11 Alakh Dixit Selected for 2nd level of NSTSE
11 Shashwat Jain Selected for 2nd level of NSTSE
     
 12 Utkarsh Singh Mehra Selected for 2nd level of NSTSE
 12 Disha Jain Selected for 2nd level of NSTSE
 12 Kriti Agrawal Selected for 2nd level of NSTSE
 12 Harsh Kataria Selected for 2nd level of NSTSE
 12 Pankita Shirvastava Selected for 2nd level of NSTSE
 12 Shivank Khard Selected for 2nd level of NSTSE
 12 Suyush Agrawal Selected for 2nd level of NSTSE

 

 

 

 

 

 

News Update

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Quick Links

 back to top